ארבעים שניות על אימון קו אקטיבי

אג'נדה

מהי האג'נדה של לקוחות שבאים לאימון?

על פניו, לכל לקוח יש את האג'נדה שלו. יש מי שרוצה לפתוח עסק, יש מי שרוצה למצוא אהבה, ויש מי שרוצה לעזוב הכל ולטוס מסביב לעולם. התפקיד שלי כמאמנת היא לוודא שתהליך האימון עוזר ללקוח להשיג את המטרות שהגדיר בעצמו.

אבל יש לי תפקיד נוסף, סודי. כמאמנת אני יודעת שהאג'נדה הגדולה יותר, של כל לקוח, של כל אדם בעצם, מורכבת גם מחזונו ומערכיו. חיים של בחירה מודעת, המכבדים את האג'נדה הזו, הם המטרה הראשית שהשגתה תאפשר ללקוח לממש את כל יעדיו האחרים.

בשנים 2012-2013 הייתי חלק מקבוצת אנשי עסקים שנפגשה פעם בשבוע למטרות נטוורקינג. פעם בשבוע היו לי העונג והאתגר להציג נושאים מרכזיים באימון קו אקטיבי, בפני קהל מתחומי עיסוק שונים, במהלך ארבעים שניות בלבד. זו משימה לא קלה, אבל היא איפשרה לי לזכך למשפטים בודדים ומדוייקים נושאים שעליהם נכתבו ספרים שלמים. אני מזמינה אתכם להציץ וללמוד על אימון קו אקטיבי, בקצרה.

מערכת היחסים האימונית

אחת ההגדרות שאני הכי אוהבת לאימון היא מערכת יחסים. אימון הוא מערכת יחסים מיוחדת, שבה גם הלקוח וגם המאמן מעניקים כח למערכת היחסים עצמה, וכל העוצמה והכח שבה מיועדים לשרת את הלקוח.

באימון קו אקטיבי הלקוח לא קונה תכנית מוכנה וארוזה. הוא מעורב ביצירת מערכת יחסים בעלת עוצמה, ותוך כדי כך לומד על יכולתו לשלוט בה, ובסופו של דבר בחייו, ובשינוי שהוא רוצה לעשות בהם.

אימון רב עוצמה אין פירושו שהמאמן הוא רב עוצמה. מדובר בעוצמתו של הלקוח ובכוחה של מערכת היחסים. עם זאת, להיות עדים להתהוותו של שינוי משמעותי היא חוויה מעצימה ומלאת אנרגיה, ולכן גם אנחנו כמאמנים יוצאים מורווחים.

שינוי וטרנספורמציה

טרנספורמציה היא מילה שצוברת פופלריות בשנים האחרונות, לפעמים על חשבון המילה שינוי. אז מה בעצם ההבדל ביניהן ולמה אימון טוב שואף דווקא לטרנספומציה?

שינוי הוא אירוע - קטן או גדול - ובדרך כלל הפיך. טרנספורמציה היא תהליך, עם תוצאה בעלת אופי קבוע. בעוד שינוי עוסק ביצירת היבדלות מן העבר "הלא מוצלח", טרנספומציה הופכת את העבר ברגע אחד להגיוני ונכון עבורנו, ובכך מאפשרת לעתיד חדש להיפתח.

טרנפורמציה היא תהליך של השלמה, קבלה עצמית וצמיחה, כל מה שלקוחות מחפשים באימון.

הגשמה עצמית

בחיפוש אחר הגשמה עצמית, אנחנו נוטים לחפש דברים שיאפשרו לנו להגשים את עצמנו. בוחנים מה יש לנו ומה אין, ובודקים במה אפשר למלא את הרווח שביניהם.

אבל הגשמה עצמית היא לא דבר שאפשר להחזיק בו. הגשמה היא הדרך שבה אנו חיים. חיים של הגשמה הם בחירה לבטא את מי שאנחנו ומה שנכון עבורינו, כל הזמן. כשאנחנו עושים את זה, קל לנו יותר להשיג גם את הביטויים החיצוניים של ההגשמה העצמית הזו – עסק מצליח, זוגיות טובה, בית נעים או כל "דבר" אחר.

בחירה בחיים של הגשמה היא צעד קיצוני. אבל אפשרי.