ארבעים שניות על אימון קו אקטיבי - חלק ראשון


בשנים 2012-2013 הייתי חלק מקבוצת אנשי עסקים שנפגשה פעם בשבוע למטרות נטוורקינג. פעם בשבוע היו לי העונג והאתגר להציג נושאים מרכזיים באימון קו אקטיבי, בפני קהל מתחומי עיסוק שונים, במהלך ארבעים שניות בלבד. זו משימה לא קלה, אבל היא איפשרה לי לזכך למשפטים בודדים ומדוייקים נושאים שעליהם נכתבו ספרים שלמים. אני מזמינה אתכם להציץ וללמוד על אימון קו אקטיבי, בקצרה.

תפקיד המאמן במערכת היחסים

השינוי העיקרי שהייתי צריכה להפנים במעבר מייעוץ אסטרטגי לאימון הוא השינוי בתפקיד שלי במערכת היחסים עם הלקוח. בתור יועצת, הייתי המומחית ובעלת הידע בשיחה. הייתי כל הזמן צריכה לספק תשובות, ולדעת, בעיקר לדעת.

בתור מאמנת, אני נדרשת בעיקר לא לדעת. במערכת היחסים האימונית, המומחה הוא הלקוח. המומחה לעצמו, לחייו, וזה שכל התשובות אצלו. כדי לאפשר ללקוח נגישות למידע הזה, אני נדרשת להוציא את עצמי מן המשחק.

אני צריכה להיות נוכחת, להטיל ספק ולשאול שאלות. אני מחוייבת לעומק השיחה ולאג'נדה של הלקוח, אבל את כל זה אני עושה מתוך הקשבה בלתי מובנית, כזו שמאפשרת לי להקשיב בלי לדעת כלום מראש.

מערכת היחסים האימונית

אחת ההגדרות שאני הכי אוהבת לאימון היא מערכת יחסים. אימון הוא מערכת יחסים מיוחדת, שבה גם הלקוח וגם המאמן מעניקים כח למערכת היחסים עצמה, וכל העוצמה והכח שבה מיועדים לשרת את הלקוח.

באימון קו אקטיבי הלקוח לא קונה תכנית מוכנה וארוזה. הוא מעורב ביצירת מערכת יחסים בעלת עוצמה, ותוך כדי כך לומד על יכולתו לשלוט בה, ובסופו של דבר בחייו, ובשינוי שהוא רוצה לעשות בהם.

אימון רב עוצמה אין פירושו שהמאמן הוא רב עוצמה. מדובר בעוצמתו של הלקוח ובכוחה של מערכת היחסים. עם זאת, להיות עדים להתהוותו של שינוי משמעותי היא חוויה מעצימה ומלאת אנרגיה, ולכן גם אנחנו כמאמנים יוצאים מורווחים.

במה עוסק אימון?

הרבה שואלים אותי למה אנשים מגיעים לאימון, באילו נושאים עוסק האימון בעיקר. הנה כמה מספרים ממחקר גלובלי שערך איגוד המאמנים הבינלאומי.

50% מהמאמנים הישראלים מדווחים שהנושא העיקרי שמעסיק את הלקוחות שלהם באימון הוא התפתחות אישית. 32% עוסקים בתכנון ארוך טווח עם הלקוחות שלהם, כ- 31% מהמאמנים מציינים מערכות יחסים בינאישיות כנושא מרכזי, וכ- 30% עובדים עם לקוחותיהם בעיקר על ביטחון והערכה עצמית.

מאחורי המספרים אמת פשוטה - לקוחות מגיעים לאימון כדי לעשות שינוי. כי משהו לא עובד בשבילם יותר. כי הם רוצים חיים בעלות משמעות מלאה יותר, עמוקה יותר ומספקת יותר. כל נושא הוא שער לאותה חצר בדיוק.

אג'נדה

מהי האג'נדה של לקוחות שבאים לאימון?

על פניו, לכל לקוח יש את האג'נדה שלו. יש מי שרוצה לפתוח עסק, יש מי שרוצה למצוא אהבה, ויש מי שרוצה לעזוב הכל ולטוס מסביב לעולם. התפקיד שלי כמאמנת היא לוודא שתהליך האימון עוזר ללקוח להשיג את המטרות שהגדיר בעצמו.

אבל יש לי תפקיד נוסף, סודי. כמאמנת אני יודעת שהאג'נדה הגדולה יותר, של כל לקוח, של כל אדם בעצם, מורכבת גם מחזונו ומערכיו. חיים של בחירה מודעת, המכבדים את האג'נדה הזו, הם המטרה הראשית שהשגתה תאפשר ללקוח לממש את כל יעדיו האחרים.

התפקיד שלי הוא לאפשר ללקוח לקבל החלטות באופן שתואם את האג'נדה שלו. זו האג'נדה שלי.

מה מפחיד בשינוי?

אימון עוסק בשינוי, ושינוי הוא משהו שלא מעט מאיתנו רוצים, אבל הרבה מאיתנו גם מאד מפחדים ממנו. מה מפחיד בשינוי?

במבט ראשון נדמה שהפחד מהלא מוכר, או הפחד שלא נהיה טובים מספיק כדי לצעוד בדרך חדשה הם המפחידים ביותר.

אבל האמת היא שזה בדיוק ההפך. מריאן ווילאמסון אמרה פעם: "הפחד העמוק ביותר שלנו הוא לא שאנחנו לא טובים מספיק. הפחד העמוק ביותר שלנו הוא שיש בנו כח אדיר. זה האור שבנו, לא החושך, שמפחיד אותנו יותר מכל".

אל תפחדו להיות הגירסה הטובה ביותר של עצמכם!

לאן הולכים באימון?

אימון הוא מערכת יחסים בין שווים, ולמרות זאת, כמאמנים אחד התפקידים שלנו הוא להוביל את הלקוח, לקחת אותו. ואנחנו לוקחים את הלקוח לשני מקומות שונים.

לקחת את הלקוח לשם – לאן שהוא רוצה להגיע: לברר איתו את הייעוד שלו, את השינוי שהוא רוצה הלעשות בחיים שלו, לעזור לו לראות את העוצמה והכח שמצויים בו ולעזור לו לרתום אותם לטובת השינוי שהוא רוצה לעשות בחייו.

לקחת את הלקוח לתוך עצמו, לאיפה שהוא נמצא – לאפשר ללקוח לחוות את החיים, להיות בהם, להיות ברגע, ולא לדלג על פני רגעים. זה אומר רגעים וזמנים קשים, אבל גם רגעים טובים. תתפלאו כמה אנשים לא מסוגלים לחוות הצלחות. רובנו פשוט מדלגים הלאה לאתגר הבא, ולא נותנים לעצמנו להינות מיותר מרגע קטן של ניצחון אם בכלל.

הבעת הערכה

הבעת הערכה היא כלי חשוב מאד באימון, וכלי שיכול לתרום לכל מערכת יחסים באשר היא.

אני אתחיל במה היא לא. היא לא מחמאה, והיא לא חלוקת שבחים. כשאנחנו מחמיאים למישהו, אנחנו בדרך כלל מדברים על משהו שהוא עשה, על דעתנו על מה שעשה, או על ההשפעה של מה שהוא עשה עלינו.

הבעת הערכה מכירה באופי הפנימי של האדם שהיא פונה אליו. כשאנחנו מביעים הערכה אנחנו מסתכלים אל מי שמולנו, רואים משהו ממי שהוא באמת, ומשקפים לו את מה שאנחנו רואים במשפט קצר ולא מסורבל.

כשאנחנו מביעים הערכה, אנחנו רואים את האדם שמולנו. וכשרואים אותנו, קל לנו להתחבר.

להיות עם

בתוך תהליך האימון אני נדרשת לא פעם למה שאנחנו כמאמנים קוראים "להיות עם" הלקוחות שלי. To Be with.

"להיות עם" פירושו להיות נוכחת ומעורבת כל כולי בחוויה של הלקוח. קשובה, פתוחה, ומשתפת פעולה, אבל במטרה אחת – להיות איתו, או איתה, היכן שהם נמצאים כרגע.

ברמה העמוקה הזו של נוכחות, קורה לפעמים הקסם של האימון - הלקוח הולך מעבר למחשבות ולניתוחים, ונפתח אל הרגש שבחווייה שלו. רגעים כאלו הם הרגעים האינטימיים והמתגמלים ביותר במקצוע שלי והם מאפשרים צמיחה ולמידה אדירים ללקוחות.

אינטואיציה

כמה פעמים שמעתם מישהו אומר :"הייתה לי אינטואיציה נכונה"?

אינטואיציה היא עניין חמקמק. הדרך הנכונה להשתמש באינטואיציה מתחילה בהבנה שאינטואיציה לא יכולה להיות צודקת או טועה.

האינטואיציה מורכבת בעצם משני חלקים – החלק הראשון הוא הדחיפה הקלה הזאת שאנחנו מרגישים כשאנחנו יודעים משהו. כל אחד מרגיש אותה במקום אחר בגוף. החלק השני הוא הפרשנות שלנו לדחיפה הזו, וכאן אנחנו יכולים להיות צודקים, או טועים. החדשות הטובות הן שככל שאנחנו משתמשים יותר באינטואיציה שלנו, ומגיבים יותר לדחיפה שלה, אנחנו לומדים לפרש אותה טוב יותר ומרוויחים מיומנות לחיים.

אינטואיציה היא אינטלגנציה שכל אחד מאיתנו ניחן בה – באימון לומדים להשתמש בה יותר.

אמונות

אמונות הן הנחות בלתי מודעות על המציאות אותן אנו תופשים כאמת. כשאנו מחזיקים באמונה שכזו, נמצא תמיד את הדרך להצדיק אותה ולקבל החלטות על פיה.

השלב הראשון בהתמודדות עם אמונות הוא השלב בו אנו מכירים בכך שהאמונות שלנו בנוגע למציאות אינן המציאות עצמה, אלא גרסא אפשרית שלה. השלב הבא הוא להאמין שאנחנו יכולים ליצור בעצמנו גירסא חלופית.

הגשמה עצמית

בחיפוש אחר הגשמה עצמית, אנחנו נוטים לחפש דברים שיאפשרו לנו להגשים את עצמנו. בוחנים מה יש לנו ומה אין, ובודקים במה אפשר למלא את הרווח שביניהם.

אבל הגשמה עצמית היא לא דבר שאפשר להחזיק בו. הגשמה היא הדרך שבה אנו חיים. חיים של הגשמה הם בחירה לבטא את מי שאנחנו ומה שנכון עבורינו, כל הזמן. כשאנחנו עושים את זה, קל לנו יותר להשיג גם את הביטויים החיצוניים של ההגשמה העצמית הזו – עסק מצליח, זוגיות טובה, בית נעים או כל "דבר" אחר.

בחירה בחיים של הגשמה היא צעד קיצוני. אבל אפשרי.


מחשבות שאני אוהבת
מחשבות אחרונות
ארכיון
תיוגים
No tags yet.