ארבעים שניות על אימון קו אקטיבי - חלק שני


בשנים 2012-2013 הייתי חלק מקבוצת אנשי עסקים שנפגשה פעם בשבוע למטרות נטוורקינג. פעם בשבוע היו לי העונג והאתגר להציג נושאים מרכזיים באימון קו אקטיבי, בפני קהל מתחומי עיסוק שונים, במהלך ארבעים שניות בלבד. זו משימה לא קלה, אבל היא איפשרה לי לזכך למשפטים בודדים ומדוייקים נושאים שעליהם נכתבו ספרים שלמים. אני מזמינה אתכם להציץ וללמוד על אימון קו אקטיבי, בקצרה.

פתרון בעיות או קבלת החלטות?

מאמנים רוצים לעזור ללקוחות שלהם. והרצון העז הזה, גורם לנו לא מעט פעמים למצוא את עצמנו פותרים בעיות עבור הלקוחות שלנו.

הבעייה היא שכשמאמנים מתמקדים בפתרון בעיות, תשומת הלב שלהם מוסטת מהלקוח, אל העניין שמטריד אותו, ובכך הם מועלים בתפקידם.

כמאמנת אני עוזרת ללקוחות שלי לקבל החלטות. התפקיד שלי הוא להתסכל פנימה, לזהות ולזמן את הכח הפנימי והיכולות שבאמצעותם הם מסוגלים לפתור לעצמם בעיות. בטווח הארוך, זה מה שמאפשר להם לחיות חיים מספקים יותר, ולי להגשים את הייעוד שלי.

אהבה עצמית

האם אתם אוהבים את עצמכם? באמת אוהבים את עצמכם, אהבה ללא תנאים, כזו שלא תלוייה במה עשיתם, מה הרווחתם, מי אוהב אתכם או כמה הצלחתם?

זה נשמע קל, אבל האמת היא שרובנו מלאים בעיקר בשיפוטיות וביקורת כלפי עצמנו. זה חבל – כי אהבה אמיתית וחומלת לפלא הבריאה שהוא אנחנו היא המקום הטוב ביותר לצמוח ממנו.

כמאמנת זה המקום שאני מכוונת אליו. כמו שאמר פעם צ'רלי צ'פלין – "כאשר אהבתי את עצמי באמת, הפסקתי להשתוקק לחיים אחרים והתחלתי לראות בכל המתרחש כתורם לצמיחתי."

כישלון

רובנו לומדים מגיל צעיר שלהיכשל זה דבר רע. אנחנו לומדים להסתיר את הכישלונות שלנו, לתרץ עבורם תירוצים, או פשוט להתעלם מהם.

אבל כישלון הוא אחת הדרכים הטובות ביותר ללמוד. תשאלו כל תינוק שמנסה ללמוד ללכת. תינוקות לא נשארים ערים עד מאוחר בלילה לקרוא את "המדריך להליכה נכונה". הם פשוט נופלים וקמים ונופלים כל הזמן.

חשוב לזכור שגם כשאנחנו נכשלים במשהו, אנחנו לא כישלון בעצמנו. אנחנו נכשלים כשאנחנו מותחים את גבולו היכולת שלנו, או לא מותחים אותו מספיק, בדרך לשינוי המיוחל. אם נקפיד ללמוד מחוויית הכישלון, יש לנו סיכוי לא רע גם להצליח.

סיפור ישן סיפור חדש

מה מגביל את היכולת שלנו לצמוח, להגשים את עצמנו, להיות אנחנו במיטבנו? לרוב, זה הסיפור הישן שאנחנו מספרים על עצמנו לעצמנו שוב ושוב.

תתפלאו, אבל אין המון סיפורים כאלו, אנחנו מאד דומים, ורובנו מגבילים את עצמנו בגלל שמתישהו בעבר שלנו קרו דברים שגרמו לנו לחשוב שאנחנו "לא מספיק טובים", שאנחנו "יותר מדי" או פשוט "לא יכולים".

המפתח לשינוי הוא להפסיק לספר את הסיפור הישן ולהתחיל לכתוב סיפור חדש.

המסע מהראש ללב

בעבודה ובחיים אני נתקלת בלא מעט אנשים חכמים שאימנו את ה"כלי המנטלי" שלהם כל כך הרבה שנים, וכל כך סומכים עליו, שהם שוכחים להשתמש בכלים נוספים שעומדים לרשותם.

וזה חבל, כי לפעמים הגוף יודע מה שהראש לא מצליח להבין. ולפעמים החלטה מהלב, או מהבטן, קלה ונכונה יותר מכל הניתוחים החכמים שהשכל שלנו מסוגל להם.

אבל הכי חשוב לזכור – שזה לא צריך להיות או או. הקול הברור של מה שאנחנו רוצים באמת יכול להיות נגיש לנו בכל עת, מהלב או מהראש.

לבחור להיות מאושר

לאחרונה נתקלתי בכתבה על אחות שליוותה במשך שנים אנשים בימיהם האחרונים ותיעדה את החרטות שלהם על סף המוות.

בוודאי לא תתפלאו לשמוע שאף אחד לא מתחרט על כך שהוא לא עבד קצת יותר, או הרוויח יותר כסף. אבל אולי כן תתפלאו לדעת שרגע לפני הסוף רבים מתחרטים על כך שלא נתנו לעצמם להיות יותר מאושרים.

"נתנו לעצמם"? – כן! להיות מאושר זו בחירה. לא תמיד קל לעשות אותה, אבל זה אפשרי.

אמפטיה

יותר מהכל אמפטיה היא היכולת להיות "עם" אנשים, ויש לה שלוש תכונות עיקריות: אחת - היכולת להיות בפרספקטיבה של מישהו אחר ולתפוס אותה כאמיתית בשבילו; שתיים - היכולת להיות לא שיפוטי ושלוש - היכולת לזהות רגש אצל אחרים ולתקשר את זה.

אמפטיה היא כלי חשוב למאמן, כי האמת היא, שכשלקוח שלי נמצא במקום רע, לעיתים נדירות משהו שאני אגיד יהפוך את המצב לקל יותר. מה שהופך דברים לקלים יותר הוא החיבור ביננו, והידיעה שהוא לבד במסע.

ההבדל בין שינוי לטרנספורמציה

טרנספורמציה היא מילה שצוברת פופלריות בשנים האחרונות, לפעמים על חשבון המילה שינוי. אז מה בעצם ההבדל ביניהן ולמה אימון טוב שואף דווקא לטרנספומציה?

שינוי הוא אירוע - קטן או גדול - ובדרך כלל הפיך. טרנספורמציה היא תהליך, עם תוצאה בעלת אופי קבוע. בעוד שינוי עוסק ביצירת היבדלות מן העבר "הלא מוצלח", טרנספומציה הופכת את העבר ברגע אחד להגיוני ונכון עבורנו, ובכך מאפשרת לעתיד חדש להיפתח.

טרנפורמציה היא תהליך של השלמה, קבלה עצמית וצמיחה, כל מה שלקוחות מחפשים באימון.

להאמין בעצמי

אני אוהבת ומאמינה באנשים למחייתי, וזה עונג גדול מחד, אבל עבודה קשה מאד מאידך.

אריך פרום אמר פעם "כשם שאין אדם יכול לאהוב את זולתו מבלי שהוא אוהב את עצמו, כן אין אדם יכול להאמין באחר מבלי להאמין בעצמו".

מאמנים טובים נדרשים לדעת מיהם ולהאמין באני שלהם כל הזמן. אחרת הלקוחות לא יאמינו לנו כשאנחנו רואים ומשקפים להם את כל מה שראוי לאהבה אצלהם. זה לא תמיד קל, אבל זה עוד יותר קשה לעבוד על כולם, כל הזמן.

אהבה ופחד

כמה סוגי רגשות אתם מכירים? המון, נכון? – אהבה, חיבה, שמחה, פחד, קנאה, שנאה, כעס, בושה ועוד ועוד ועוד.

אני מאמינה שיש רק שני רגשות מנוגדים שהם הליבה והמקור של כל הרגשות האחרים. אהבה , וההפך שלה – פחד. פחד, לא שנאה, הוא ההפך של אהבה. ואהבה היא ההיעדר המוחלט של פחד.

בסופו של דבר, זו הבחירה המשמעותית ביותר שאנחנו צריכים לעשות, כל יום. פחד או אהבה, במה תבחרו היום?

מבט על

אחד הכלים שאני אוהבת לעבוד איתם הוא ה metaview - – מבט על, אם תרצו. מטה ויו היא התמונה הגדולה של חיינו, של המסע בו אנחנו נמצאים.

זוהי נקודת מבט שימושית מאד, כי לפעמים כשאנחנו הולכים הרבה זמן בתוך שוחה אנחנו מצליחים לראות רק סנטימטרים של עפר משני צידינו. אנחנו שוכחים מאיפה הגענו ולאן אנחנו הולכים, ובעיקר מה אנחנו עושים פה לעזאזל.

כשאנחנו תקועים בשוחה, מבט על יכול לחבר אותנו מחדש לחזון שלנו בנוגע לעצמנו ולחיים מספקים ומאפשר לנו להרחיב את הפרפקטיבה מהקושי שבהתרחשות המיידית למטרה החשובה שהובילה אליה.

אימון ורגשות

יש מאמנים ושיטות אימון שמתמקדים יותר בבניית חזון, מטרות, יעדים, ותוכניות להשגתם, ופחות בעבודה באיזור הרגשי.

אני חושבת שלהיות עדה לרגשות שעולים בזמן האימון, להכיל אותם ולתת להם לגיטימציה הם מן הדברים החשובים ביותר שאני עושה עם הלקוחות שלי.

רגשות הם חלק מהתפקוד הנורמלי שלנו כאנשים. כאשר אנחנו מדחיקים, מסתירים או מחניקים רגשות, אז אנחנו מתחילים להסתבך וללכת לאיבוד. כאשר אנחנו מביעים אותם, אנחנו מוצאים דרך חדשה להביע את עצמנו.


מחשבות שאני אוהבת
מחשבות אחרונות
ארכיון
תיוגים
No tags yet.